Lampy ręcznie tworzone

Kilkukrotnie wspominaliśmy już, że lampy marki OTO FORMA wykonywane są ręcznie. Ale co to dokładnie znaczy? Czy składamy nasze lampy z gotowych elementów jak budowlę z klocków? Na szczęście nie. Owszem, to jest praca ludzkich rąk, ciężka praca. Dodatkowo, przy wykorzystaniu wielu różnorodnych narzędzi, które znaleźć można w pracowniach rzemieślniczych, ślusarskich, metaloplastycznych.

Ale po kolei – jak powstaje lampa w pracowni OTO FORMA?

Zanim przystąpimy do pracy fizycznej, pojawia się zamysł, ogólny projekt formy, która ma powstać. Dobieramy odpowiednie materiały, profile. Mierzymy, sprawdzamy, zmieniamy projekt do momentu w którym wiemy, że można przystąpić do pracy.

Po pierwsze – dobieranie materiałów, w zależności od tego z czego dana lampa ma powstać. U nas jest to najczęściej mosiądz, ewentualnie stal. Dodatkowo, czasem wykorzystujemy klosze, a innym razem z nich rezygnujemy. Okablowanie, oprawki to oczywiście konieczność w każdym przypadku.

Zaczynamy docinanie odpowiednich profili – mogą być okrągłe, kwadratowe, gładkie lub ryflowane. Następnie łączenie – w zależności od formy, elementy mogą być ze sobą skręcane, lutowane lub spawane. Czasem wyginane. Jeśli trzeba, uruchamiamy tokarkę, aby wytoczyć konieczne do zastosowania w danej lampie elementy. W zależności od skomplikowania i wielkości projektu, czynności te są wielokrotnie ponawiane, przeplatają się ze sobą. Później jeszcze szlifowanie, polerowanie i odpowiednie w zależności od efektu jakiego oczekujemy, wykończenie. Na koniec zostaje elektryfikacja, mocowanie dodatkowych elementów, na przykład klosza. Końcowa kontrola, czy wszystko prawidłowo działa.

Opisana praca zajmuje od kilku do kilkunastu godzin, przeznaczonych na produkcję jednego przedmiotu. Czasem w trakcie pracy zmieniamy koncepcję i pierwotny zamysł ulega modyfikacjom.

Na każdym etapie, jak w każdym prawidłowo prowadzonym projekcie, nie może zabraknąć niezwykle istotnego czynnika jakim jest jakość. O precyzję wykonania i detale dbamy zawsze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nasze lampy mają cieszyć przyszłego nabywcę przez wiele lat. Mają przykuwać spojrzenie, cieszyć swoim wyglądem i pełnić dobrze swoją funkcję użytkową.

Dlaczego tyle starań, ciężkiej fizycznej pracy? To wszystko bierze się z pasji do tworzenia niezwykłych przedmiotów, umiłowania pracy rzemieślniczej i wielkiej satysfakcji z każdej wykonanej pojedynczej sztuki.

Zapraszamy do odwiedzania sklepu. Jeśli nie znajdziecie nic dla siebie, pamiętajcie, że wykonujemy również oświetlenie wg projektu Klienta!

Zdjęcie należy do: OTO FORMA