Mosiądz we wnętrzach. Kiedyś i dziś

Mosiądz to ulubiony surowiec Pracowni OTO FORMA! Uwielbiamy go ze względu na możliwości jakie dają plastyczne właściwości tego szlachetnego metalu, mnogość rozwiązań związanych z obróbką – odlewanie, toczenie, gięcie, spawanie czy frezowanie.  Ponadto niesamowite jest to, jak różnorodne przyjmuje on kolory  –  od jasnozłotego, poprzez przyjemny odcień starego przygaszonego złota do głębokiego brązu, czasami również z zielonkawym nalotem patyny. Wszystko zależy od sposobu wykończenia mosiężnego przedmiotu.

Mosiądz w aranżacji wnętrz

Mosiądz we wnętrzach był szeroko wykorzystywany w różnych okresach. Ogromną różnorodność form przyjmowały bogato zdobione przedmioty z mosiądzu w okresie secesji – lampy, świeczniki, klamki, tace, przedmioty dekoracyjne, a nawet balustrady. Okres ten charakteryzował się giętką linią, bogato zdobionymi ornamentami, motywami nawiązującymi do form roślinnych i zwierzęcych. Szczególną uwagę poświęcano charakterowi dekoracyjnemu każdego z elementów wykorzystywanych we wnętrzach, również oświetleniu – możliwości odlewania przeróżnych form oraz łączenia z pięknymi formami kolorowych kloszy, jak również sam kolor przypominający złoto dawały mosiężnym lampom przewagę nad innymi surowcami. Secesja to styl pałacowy, przepych i bogactwo ornamentów.

Odpowiedzią na secesję w aranżacji wnętrz był styl Art Deco, dominujący w okresie międzywojennym. Wniósł do wnętrz nowe eleganckie formy, symetryczne i geometryczne kształty, proste lub delikatnie zaokrąglone linie. Uporządkował przestrzeń. Wprowadził stonowane, ale jednocześnie wyraziste przedmioty.  Meble i dodatki w stylu Art Deco przyjęły się nie tylko w bogatych salonach, ale również w przeciętnych domach. A to z uwagi na uniwersalność ich rozwiązań i jednocześnie subtelną elegancję. Mosiądz odnalazł się tu również w wersji niklowanej, często łączony z drewnem oraz pięknymi kloszami.

Po latach odrzucenia i zapomnienia mosiądz powrócił do łask i znów został doceniony. Doskonale odnajduje się w wielu stylach, zarówno jako dominująca forma, jak i minimalistyczny dodatek.

Przedmioty wykonane z mosiądzu mają niezwykły urok, który zawdzięczają swojej barwie w różnych odcieniach złota. Mosiężne przedmioty dodają wnętrzu ciepła, uroku, urozmaicają przestrzeń. Nawet pojedyncza sztuka ubarwia wnętrze. Jeżeli mowa o barwach, to mosiądz doskonale wygląda w połączeniu z mocnymi kolorami: brązem, granatem, zielenią, szarością czy czernią, które wydobywają z tego metalu niezwykły wdzięk. Mosiężne przedmioty mogą przyjmować formy minimalistyczne, geometryczne, które doskonale odnajdą się w nowoczesnym wnętrzu ale też subtelne gięte kształty, które udekorują wnętrza w stylu klasycznym, glamour czy eklektycznym. Odważnie wprowadzane do przestrzeni industrialnych, loftowych, rozświetlą je swoją niezwykłą barwą.

Już w kolejnym artykule opiszemy i pokażemy, w jaki sposób powstają nasze lampy.