Stuletnie światło. Żarówka węglowa, która świeci od ponad wieku

Żarówka, przedmiot, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia, kryje w swojej  stupięćdziesięcioletniej historii niejedną ciekawostkę. Jedną z nich jest najdłużej świecąca żarówka węglowa na świecie. Wiele tajemnic kryje też historia jej powstania.

Opatentowana przez Thomasa Edisona w 1879 roku żarówka nie jest autorskim wynalazkiem, a jedynie udoskonaleniem wytworu Josepha Wilsona Swana. To on w 1860 roku opatentował pierwszą wersję żarówki. Ta niestety mogła świecić jedynie przez bardzo krotki czas, około pół godziny, co wiązało się z problemem stworzenia próżni w bańce. Edison udoskonalił wynalazek, zastępując grafitowy żarnik wolframowym drutem. Sam Joseph Swan również nie jest wynalazcą pierwszej żarówki, ale to zupełnie osobna historia… Dopiero Thomas Edison stworzył żarówkę, która mogła świecić bez przerwy ponad 100 godzin.

Centennial Light – 127 letnia żarówka

Przykład stuletniej żarówki znalezionej w kapsule czasu pokazuje, że wynalazek Edisona jest do tego niezwykle trwały. W Stanach Zjednoczonych, w parku Nela w East Cleveland wykopano kapsułę czasu z gazetami, ulotkami i zdjęciami z początków XX wieku. Znaleziono tam również żarówkę węglową, która po przetestowaniu… wciąż działała.

Najpopularniejszą żarówką pozostaje wciąż Centennial Light, czyli Stuletnie Światełko. To żarówka elektryczna o mocy obecnej zbliżonej 4 watom. Wyprodukowała ją nieistniejąca już dziś firma Shelby Electric Company, prawdopodobnie pod koniec 1890 roku. Jest ona o tyle niezwykła, że pali się niemal nieprzerwanie od dnia produkcji, za co od wielu lat regularnie wpisywana jest do Księgi Rekordów Guinessa.

Historia Centennial Light jest dość dobrze znana: od wyprodukowania miała prawdopodobnie czterech właścicieli. Dziś wciąż jest używana w remizie jako oświetlenie wozów strażackich. Posiada również własną stronę internetową! Co więcej: działanie żarówki można podglądać na żywo przez całą dobę – zainstalowano bowiem skierowaną na nią kamerkę internetową, z której obraz wyświetlany jest na stronie www w czasie rzeczywistym.

Jak to możliwe, że Stuletnie Światełko świeci od tak dawna, skoro standardowe żarówki przepalają się regularnie i w najmniej oczekiwanych momentach? O spisku żarówkowym opowiemy w jednym z kolejnych wpisów!