Zasady pielęgnacji przedmiotów wykonanych z mosiądzu

Charakterystyczną cechą mosiądzu jest utlenianie się i pokrywanie naturalnym nalotem patyny

co objawia się zmianą koloru powierzchni w miarę upływu czasu. Może się tak zdarzyć nawet w przypadku mosiężnych przedmiotów zabezpieczonych woskiem bądź lakierem, choć spowalniają one ten proces – najdłuższą ochronę zapewnia lakier.
Przedmioty wykonane z mosiądzu wymagają ostrożnej pielęgnacji. Nigdy nie należy używać ostrych ściereczek ani środków chemicznych, powszechnie używanych do czyszczenia różnych powierzchni w gospodarstwie domowym.

Jak zatem dbać o mosiądz?

1. W codziennej pielęgnacji do czyszczenia przedmiotów z mosiądzu należy stosować miękkie, bawełniane ściereczki, którymi można przecierać przedmioty, aby utrzymać pierwotny wygląd.
2. W przypadku pielęgnacji na mokro, można używać samej wody lub wody z płynem do mycia naczyń, po czym należy koniecznie wytrzeć powierzchnię do sucha, najlepiej miękką bawełnianą ściereczką.
3. Poza odpowiednim dbaniem na co dzień, wyroby z mosiądzu, można od czasu do czasu poddać konserwacji, z użyciem dostępnych na rynku profesjonalnych środków do czyszczenia powierzchni mosiężnych.